Doporučujeme veterinární praxe
V případě potřeby veterinárního vyšetření
doporučujeme navštívit naše osvědčené veterináře |
Veterinární ordinace Plzeň-Slovany |
MVDr.Zahrádka František |
www.mvdrzahradka.estranky.cz |
Váš pes - zdravý a fit
Zdravé chování a preventivní péče
Zdravá výživa
Dobrý zdravotní stav a životní očekávání našeho psa jsou závislé na správné a vyvážené výživě. Abychom poznali, co je pro našeho psa správné, musíme se podívat na jeho praotce vlka. Není jen masožravec, kromě jeho kořisti jako králíků, zajíců a srnčího, žere ovoce, plody, bylinky, trávy a také výkaly býložravců. Tak získá všechny živitně důležité živiny: bílek, tuk, vitamíny, minerály, enzymy a balastní látky.
Protože naši psi už sami neloví (nemohou a nesmějí), máme my lidé zodpovědnost za jejich výživu. Když budete dbát na následující rady, dosáhnete nejlepších předpokladů pro dlouhý a zdravý psí život.
> Přírodní krmení
Výrobci krmiva na celém světě si dali za úkol, vyvinout pro naše psy hotové krmivo v optimálním složení. Jestliže si zvolíte přírodní produkt bez chemických přísad jako umělých konzervačních látek, barev a aroma, nemůžete udělat s výživou Vašeho psího kamaráda nic špatného. Jestli se rozhodnete pro suché krmivo, musí mít Váš pes k dispozici dostatek čisté pitné vody, aby se předešlo poškození ledvin.
> Krmení odpovídající věku
Štěně potřebuje stravu, která má jiný poměr masa a rostliných přísad než nějaký dospělý nebo starší pes. Výrobci krmiva nabízejí pro každý věk optimální krmivo. Jak často má být Váš pes krmený. Ve stáří 3-5 měsíců 4x denně, 5-12 měsíců 3x denně a v dospělosti 1-2x denně podle zátěže psa. Především ve fázi růstu a stáří byste měli současně provést vitamínovou kůru.
> Vyvarovat se chyb v krmení
Prosím nedávejte svému psovi žádné zbytky jídel. Také čokoláda není dobrá pro psy (myšleno čokoláda pro lidskou spotřebu), může způsobit alergie a je špatná na zuby. Dobroty pro psy se dostanou ve specializovaných prodejnách. Ale ani s nimi to nesmíte přehánět, dobrota by měla být odměnou za dobré chování. Pozor: ne každá kost je vhodná jako krmivo! Kosti se mohou lámat a způsobit zranění nebo ucpání žaludku a střev. Nejlepší je, když svému čtyrnožci koupíte speciálně vyvinuté kousací kosti z bůvolí kůže, které navíc čistí zuby od usazenin zubního plaku.
7 pravidel krmení:
1. Dospělý pes by měl být krmený 1-2x denně podle zátěže.
2. Krmte až po procházce. Pes po jídle rád odpočívá. Když velcí psi po jídle "řádí" vzniká tím nebezpečí přetočení žaludku (tzv. torze).
3. Jestli je to možné, krmte vždy ve stejnou dobu.
4. Krmivo by mělo stát vždy na stejném místě.
5. Nekrmte přímo z ledničky. Příliš studené krmivo může u psů způsobit problémy se žaludkem, jako např. zvracení.
6. Umyjte misku po každém jídle horkou vodou.
7. Dbejte na to, aby Váš pes měl stále čerstvou vodu.
Pohyb a hra
Jako u nás lidí, musí se i u psů trénovat tělo i duch. Praotec našich psů vlk má svou trasu denně cca 20 km tam a zpět. Pes s nedostatkem pohybu je vystavený podobným nebezpečí stejně jako člověk: nadváha, přetěžování kloubů, onemocnění srdečního oběhu, malá obranyschopnost stejně tak jako zvýšená náchylnost ke kožním onemocněním. K dosažení psychického zdraví je důležité, aby pes měl dostatek změn a kontakt s jedinci stejného druhu. Jestliže máte samotného psa, měli byste navštěvovat místa, kde je možné potkat volně pobíhající přátelské psy. Pokud jste sami se svým psem na cestách, zabavte ho cvičením poslušnusti nebo cvičením dovednosti, hrou na hledání. Jestliže odměníte každý úspěch, budou tato cvičení Vašemu psovi připravovat hodně radosti a bude vyrovnanější. Pes by měl mít kromě toho stabilní psychické prostředí. U zvířat, která jsou přetěžována a často stresována se mohou vyvinout psychická onemocnění.
Odpovídající péče
K dosažení dobrého zdraví Vašeho psa je také důležitá péče o tělo. Případně můžete využít pomoci psího kadeřníka nebo veterinárního lékaře. Následující tipy na péči, se kterou Váš pes zůstane zdravý a dobře vypadající.
> Srst
Nejlepší ochrana před venkovními parazity je pečlivá péče o srst a čisté okolí , s pravidelně praným psím pelíškem. Denní kartáčování je pro většinu psů příjemnou péčí. Zafilcovaná místa v srsti by se měla opatrně nůžkami nebo speciálním kartáčem vystřhnout nebo odstranit. Psi by se měli koupat jen tehdy, jestliže jsou hodně zašpinění. Nejlépe pokud použijete pH neutrální šampon pro psy. Psa po koupeli dobře vysušte, nebo ho do sucha vyfénujte.
> Oči
Nahromaděný sekret by se měl z očního koutku odstranit každé ráno papírovým kapesníčkem. Případně použijte trochu teplého extraktu z heřmánku, či světlíku lékařského. Zásadně nepoužívejte léčiva pro lidi, např. borovou vodu, atd.
> Uši
Je důležité uši psa pravidelně prohlížet. U plemen se svislýma ušima mohou vzniknout problémy způsobené teplem, vlhkostí, nebo cizím tělesem.Zevní ušní zvukovod byste měli jednou týdně vypláchnout ušním roztokem. Jestliže je zvukovod Vašeho psa zašpiněný, nakapejte roztok dovnitř ucha a opatrně masírujte. Až Váš pes hlavou zatřepe, dostane se nečistota ven sama. Nestříhejte chloupky v uších nidky nakrátko! Vytrhejte je jednoduše rychlým pohybem.
> Zuby
Chrup Vašeho psa byste měli prohlédnout jedenkrát týdně. Jestliže zjistíte zanícená místa, nalomené zuby nebo zápach, měli byste jít s Vaším čtyřnožcem k veterináři. Také psi mohou trpět na zubní kámen. Ten musí být odstrněn u veterináře v narkóze nebo jen v sedaci. Abyste zubnímu kameni předešli, zvykněte Vašeho psa na to, že si zuby nechá dvakrát týdně vyčistit zubní pastou pro psy. Na to si vezměte speciální zubní pastu. Pokud už je Váš pes starší a nezvykl by si na zubní pastu, může pomoci zubní povlak odstranit kousací kost nebo speciální krmivo.
> Drápy
Psi, kteří často běhají po měkkém povrchu, mohou mít příliš dlouhé drápy. V odborném obchodě jsou k dostání speciální nůžky na drápy. Nechte si prosím před prvním ostřiháním drápů od veterináře, či někoho zkušeného, ukázat jak je smíte ustřihnout.
> Tlapky
Ideální je, abyste po každé procházce prohlédli tlapky Vašeho psa. Zapíchnutá cizí tělesa, jako je skleněný střep nebo rostlinné osiny mohou způsobit zánět, pokud tato neodstraníte. Jestli je v zimním období posoleno, měli byste tlapky po každé procházce řádně omýt a ošetřit speciálním krémem.
> Řitní otvor
Anální žlázky jsou uloženy po obou stranách řitního otvoru a v normálním případě se jejich sekret uvolňuje při kálení. U starších psů nebo psů s řidšími výkaly se mohou žlázky ucpat a zanítit. Jestli na toto pes trpí, nechte si od veterináře (či někoho zkušeného) ukázat, jak správně žlázky vyprázdnit, abyste zabránili zánětu.
Preventivní odčervovací kůra
Pravidelné odčervování je důležité, aby byl pes chráněný před vnitřními parazity. Určité druhy červů jsou kromě toho přenositelné i na člověka. Odčervovací prostředky jsou k dostání jako pasta, v tabletách nebo jako roztok. Nabízíme tipy k ochraně proti začervení:
- dospělé psy minimálně dvakrát ročně odčervovat
- březí feny odčervit před zabřeznutím a před porodem
- pro štěňata je začervení nebezpečné, proto bezpodmínečně odčervovat od druhého týdne života v rozmezí zpočátku každých dvou, pak šesti týdnů
- pravidelně umývat misky na krmivo a vodu
- maso před krmením uvařit
- zabránit požírání nalezených výkalů
- po napadení blechami bezpodmínečně odčervit proti plochým červům
- hygiena při zacházení se zvířaty, nedávat "pusinky" a nenechávat se lízat v obličeji
- pečlivé umývání rukou, zvláště před jídlem a po práci na zahradě
Pokud budete dodržovat vyjmenované tipy na hygienu, nestojí v kontaktu s Vaším čtyřnožcem nic v cestě.
Očkování
Vedle správného chování, výživy a péče musí být pes chráněn i dostečným očkováním. Ochranné očkování chrání Vašeho psa od mládí až po vysoké stáří před těžkými nemocemi. Dnes jsou k dostání spolehlivé očkovací látky před nakažením infekčními nemocemi jako je infekční zánět jater, leptospiróza, parvoviróza, psincový kašel, vzteklina a psinka. Váš veterinář Vám poradí, která očkování jsou pro Vašeho psa důležitá a kdy je nutné očkování opakovat. Samozřejmostí je po aplikaci vystavení očkovacího průkazu.
Jak rozpoznat nemoci
Pes nemůže svůj tělesný stav popsat a nemůže Vám říct, kde ho bolí. Abychom zaručili nejlepší možné šance na uzdravení Vašeho čtyřnožce, je důležité onemocnění včas rozpoznat a zařídit ošetření. Velmi pomáhá pokud máte dobře vštípené normální chování Vašeho psa. Následující změny v chování nesmíte v žádném případě ignorovat:
> Neobvyklá agresivita
Pokud náhle Váš pes předvádí neobvyklé agresivní chování, může to být z důvodu nějaké bolesti. Má např. něco zlomeného nebo zanícenou ránu, a pak mu normální dotyky mohou působit velké bolesti
> Apatie a ztráta chuti k jídlu
Pro každého majitele psa je neobvyklá ztráta nálady jeho chráněnce varovným znamením. Kromě toho mohou být ještě při nemoci matné oči a ztráta chuti k jídlu. Jestliže symptomy přetrvávají déle než jeden den, měli byste vyhledat veterináře.
> Teplota psů
Teplota dospělých zdravých psů se pohybuje kolem 38- 38,5 stupni Celsia. U štěňat a mladých psů dosahuje až 39 stupňů Celsia, přičemž pokud u dospělého psa tělěsná teplota překročí hranici 39 stupňů jedná již o horečku. V takovém případě doporučujeme kontaktovat Vašeho veterináře. Měření teploty se provádí běžným teploměrěm (lépe rychloběžkou) v řitním otvoru psa. Před zavedením lehce špičku teploměru namázněte tukem, třeba máslem.
> " Sáňkování "
Pokud si Váš pes sedne na zadek a takto se drbe o podlahu, je to s největší pravděpodobností příznak ucpaných análních žlázek nebo zánětu v anální oblasti. Je ale také možné, že pes trpí těžkým začervením.
V seriálu budeme pokračovat.